Katecheza numer 202

  

 1. Przeżywamy w Kościele Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Tę Tajemnicę rozważamy jako drugą w części chwalebnej Różańca świętego. 
 2. Serdeczne Bóg zapłać za posprzątanie świątyni na niedzielę przez Wiesławę Piwowar, Edytę Piwowar, Andrzeja Potalskiego, Krystynę i Adama Jońców, Jolantę Piotrowską i ofiarę 40 złoty na środki czystości. W piątek prosimy o przygotowanie świątyni przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych po Mszy Św. wieczorowej i po nabożeństwie o godz. 16.45.
 3. W maju zapraszamy na nabożeństwa majowe po Mszy Św. wieczorowej w kościele o godz. 16.30, jak również w kaplicach i przy kapliczkach. 
 4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W tygodniku Niedziela o szamanach w nowoczesnych gabinetach, o invitro oraz wiele innych artykułów. Cena tygodnika 10 złoty. Także zapraszamy do zaopatrzenia się w dwumiesięcznik Misyjne Drogi w cenie 7 złoty.
 5. Katechezy dekanalne dla chętnych, pragnących pogłębić wiarę odbywają się w Łoniowie w soboty o godz. 18.00.
 6. Zapraszamy dzieci przygotowujące się do Komunii Św. w poniedziałek na godz. 16.30 (na nabożeństwo i na spotkanie). W sobotę kończącą biały tydzień odbędzie się pielgrzymka do Łagiewnik, do Sanktuarium miłosierdzia Bożego.
 7. Także w poniedziałek zapraszamy na nabożeństwo fatimskie o godz. 20.00.
 8. Zapraszamy ministrantów na spotkanie w czwartek o godz. 16.30.

 

 1. Bóg zapłać za ofiary na działania w parafiiOfiary na funkcjonowanie parafii można składać na tacę, jak również poprzez rachunek internetowy:

Bank Spółdzielczy w Staszowie 27 9431 0005 2001 0020 6066 0001, który jest wyświetlony na stronie internetowej: www.parafiawiazownica.pl. Nr telefonu na parafię to 882 599 422.  

 1. Do sakramentu małżeństwa pragną przystąpić:

- Karol Sitowski z Czajkowa Południowego i Aleksandra Matuszewska z Kąbtowic, zapowiedź trzecia

- Konrad Suchojad z Mostek i Aleksandra Bednarczyk z Woli Wiśniowskiej zapowiedź druga

- Wojciech Dyl z Czajkowa Południowego i Wiktoria Szymkiewicz z Bęczkowa, zapowiedź druga

- Kamil Zachara z Połańca i Bernadeta Kwiatkowska ze Smerdyny, zapowiedź pierwsza

 1. Można zapisywać dzieci i młodzież na wakacyjne rekolekcje oazowe.
 2. 8 czerwca w Stalowej Woli odbędzie się spotkanie młodzieży przy kościele Matki Bożej Szkaplerznej. Zapisy do 31 maja.
  1. Także 8 czerwca z Sandomierza do Rozwadowa przez Sokolniki, Orliska, Kotową Wolę przejedzie XV Rajd Papieski.
 3. Dnia 15 czerwca w Sandomierzu przy Szkołach Katolickich im. św. Jadwigi Królowej odbędzie się Diecezjalne Spotkanie Rodzin połączone z jubileuszem 25. Rocznicy wizyty św. Jana Pawła II na Ziemi Sandomierskiej. 
 4. Od 18 do 20 maja w Sulisławicach odbędzie się odpust.
 5. Pamiętajmy o obowiązku przyjmowania przez katolików Komunii Świętej w czasie wielkanocnym, który trwa do Zielonych Świątek.

 

 1. Wszystkim życzymy dobrego przeżywania Niedzieli Wniebowstąpienia Pańskiego. Jubilatom tego dnia i bieżącego tygodnia składamy wiele życzeń dobrego zdrowia, błogosławieństwa i wszelkiej pomyślności. 

Katecheza 12 maja 2024.

Na czym polega uczynek miłosierdzia nieumiejętnych pouczać?

Używając bardzo prostego języka, możemy powiedzieć, że człowiek nieumiejętny to taki, który czegoś jeszcze nie zobaczył i nie ma odpowiedniej wiedzy ani doświadczenia na ten temat. „Nieumiejętnych pouczać” nie znaczy zatem stawiać siebie ponad kimś jako mądrzejszego od niego; chodzi raczej o to, aby temu, który czegoś nie widział, otworzyć oczy, jednocześnie mówiąc: „Spójrz tutaj. Tam jest coś interesującego. Tam jest coś, co cię dotyczy, co jest dla ciebie ważne”. Wypełniając ten uczynek, nie pouczamy go zatem jako lepsi, lecz pokazujemy mu coś, aby mógł to obejrzeć własnymi oczami i sam zdobyć doświadczenie i potrzebną wiedzę.

Możemy powiedzieć, że właściwie wykonywana praca nauczyciela w szkole może stać się uczynkiem miłosierdzia. Prawdziwy nauczyciel chciałby nieumiejętnym, czyli niewiedzącym uczniom i uczennicom otworzyć oczy, nie po to, aby nabywali wiedzy w formie powtarzalnych treści, lecz aby widzieli więcej, aby widzieli lepiej. Nauczanie jest przede wszystkim nauką patrzenia. Nie odbywa się ono w pierwszej kolejności za pomocą słów. Słowa są ważne, ale nauczyciel naucza przede wszystkim poprzez własny przykład pokazując w ten sposób, że jego osoba i jego słowa stanowią jedno. Swoją osobą pokazuje, za co zaręcza i co konstytuuje człowieka. Grecki filozof Sokrates rozumiał sztukę nauczania jako sztukę duchowego akuszerstwa. Tak jak akuszerka pomaga przy porodzie, tak nauczyciel pomaga, stawiając pytania, aby uczeń spojrzał na świat z nowej perspektywy i w ten sposób odnowił swe wnętrze.

W dyskusji z faryzeuszami Jezus przestrzega przed nazywaniem siebie rabinem, ojcem lub nauczycielem, tak jak czynią to faryzeusze i niektórzy uczeni w Piśmie. Te trzy pojęcia ukazują trzy aspekty nauczania. Rabin w zasadzie znaczy „mój władca”, „mój wielki”. Istnieje więc niebezpieczeństwo stawiania się jako nauczyciel ponad uczniami, ponad nieumiejętnymi. Natomiast Jezus podkreśla równość wszystkich chrześcijan o czym możemy usłyszeć w Ewangelii wg św. Mateusza: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście” (Mt 23,8). Faryzeusze każą nazywać siebie ojcami; Jezus wskazuje na Boga, naszego jedynego Ojca.
Istnieje niebezpieczeństwo, że nauczyciele uzależnią od siebie swoich uczniów. Dzieje się tak niekoniecznie w szkole, lecz także w ruchach duchowych. We wczesnym monastycyzmie mówiono o duchowym ojcostwie. Jednak mnisi wyznaczyli surową miarę i ostrzegali przed współbraćmi udającymi ojców. Żaden człowiek nie może stanowić o naszym sumieniu, jedynie Chrystus. Jedynie On jest naszym prawdziwym Nauczycielem. Św. Mateusz przedstawia nam Jezusa jako prawdziwego Nauczyciela – nauczającego nie tylko poprzez słowa, lecz także poprzez przykład, który swoim życiem i cierpieniem wypełnia naukę przekazaną uczniom.

 

Wiązownica 95
28-200 Staszów

882599422 parafiawiazownica@gmail.com

Msze święte

Niedziela i Święta

7:00, 10:00, 12:00, 16:00

8:30 (Czajków Północny)

14:30 (Smerdyna)

Dni powszednie

16:00

Papież Franciszek

Modlitwa do św. Michała

Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy! A Ty wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Konto bankowe parafii

Bank Spółdzielczy w Staszowie

27 9431 0005 2001 0020 6066 0001

z dopiskiem
Darowizna na cele kultu religijnego